Ne Aramıştınız?
(0212) 578 17 12 (0505) 078 63 73

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonu açıklayacak olursak; Belirli bir dalga boyutunda, belirli bir elektromanyetik spektrumda, güçlendirilmiş ışık demetidir. Lazer epilasyon uygulanmaya başladığı zaman vücuda milisaniyelik atışlar gönderir, bu ışıklar kıl köklerine yoğunlaşır. Burada oluşan ısı, kıl folleküllerini hasara uğratarak, kılların vücutta tekrar çıkması önlenir.

Lazer Nedir?

Sağlık alanında kullanılan lazer yöntemi; belirlenmiş bir radyasyonun yoğunlaşma yoluyla elde edilen ışık süzmesinin belirli bir noktaya gönderilmesine lazer denilmektedir. Bu sistem aynı anda ve aynı dalga boyu frekansında hareket eden ışık süzmesidir. Bu durumda ise geniş spektrumlu ışık kaynağı yaratırlar. Lazer Epilasyon ise bu yöntemi kıl köklerine uygulayarak istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmayı amaçlamaktadır. Lazer epilasyonda 3 tür evre vardır:

  • Anajen: Büyüme
  • Katojen: Duraklama (incelme)
  • Telojen: Dökülme

Lazer epilasyon uygulanmaya başlandıktan sonra genel olarak çıkan kıl köklerinin çoğu anajen evrede yok edilmektedir. Lazer epilasyon uygulandıktan sonra kıl kökleri katojen duruma gelmektedir. Fakat bazı kıl köklerinin zaman içerisinde lazer tedavisinden bağımsız olarak çıkacağından dolayı, bütün kılların hasara uğratılması için seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. En son evrede, seanslar sonunda ise telojen durum tamamen meydana gelmektedir. Dreambeauty Cilt Bakımı Ve Güzellik Merkezi firmamız lazer epilasyon konusunda gerek teknik ekipmanlarımızla, gerek donanımlarımızla ve uzman ekiplerimizle, titiz planlama ve memnuniyet garantisi ile hizmet vermektedir.

Lazer Teknolojisinin Tarihçesi

LASER, “Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation” baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. Türkçe ’ye ışınların uyarılmasıyla elde edilen güçlendirilmiş ışık demeti biçimde ifade edilebilir. 1917’de fotonlar ve stimule emisyon kavramları ile foto tetkiklerini araştıran çalışmaları ile Nobel ödülünü kazanan Einstein, lazerin babası olarak kabul edilebilir. 1957’de Amerikan fizikçi Gordon Gould tarafından bulunan lazer, 3 yıl sonra The Odore Maiman tarafından işlevsel bir modele çevrildi. Estetik ve tıbbı alanlarda kullanımı yaygınlaşarak evrensel bir hale geldi.

Lazerin tıbbı alanda kullanılmaya başlamasından biraz sonraki zamanlarda yani 1960’ların başında Dr. Leon Goldman istenmeyen tüylerin lazer ile tedavi edilebilmesi konusunda araştırmalara başladı. Önemli olan bu işlemin çevre deri dokusuna zarar vermeden yapılmasıydı. Bu teknolojiye yaklaşık 30 yıl sonra ulaşılabildi. Lazer teknolojisinin fiziği oldukça basittir. Atomda çekirdek etrafındaki yörüngelerde bulunan elektronlar birbirinden farklı enerjilere sahiptir. Bir atom, bir enerji fotonunu tuttuğunda bir veya daha çok elektron, daha yüksek ve sabit olmayan enerji kazanır. Elektronların kendi durağan hale gelebilmeleri için foton salınımı gerçekleştirir. Bu durumdan sonra atom yüksek enerjili konuma gelir ve bu durumda amplifikasyonu başlatmış olur.

Lazer Hangi Amaçla Kullanılır?

  • Ülkemizde, estetik amaçlı lazer kullanımlı epilasyon,
  • Deri lezyonlarının çıkarılması,
  • Vücut şekillendirme,
  • Derinin yenilenmesi ve gençleştirilmesi,
  • Damarsal lezyonların tedavisi,
  • Dövme silme gibi amaçlarla yaygın olarak yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon ile ilgili Sık Sorulan Sorular

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Doğru lazer sistemleri uzman kişiler tarafından kullanıldığında kıl tipine ve cilt rengine göre doğru doz uygulanarak yapıldığında herhangi bir yan etkisi yoktur. Cilt’de kızarıklıklar görülebilir. 1-2 saate tamamen iyileşir. Kıl köklerinde küçük kabarcıklar oluşması etkili bir doz uygulandığını gösterir.

LAZER EPİLASYON VÜCUDA ZARAR VERİR Mİ?

Seans sonrası işlem bittiğinde lazer uygulanan bölgede su kabarcıkları oluşabilir. Kabararak ya da yara oluşumu nadiren görülebilir. Antibiyotik kullanımlarında ciltte reaksiyon gösterebilir. Çok yüksek dozda lazer işlemi yapılırsa ciltte yanmalara sebep olabilir. Bu tip önemli durumlarda sakinleştirici kremlerle cilde müdahale edilir.

LAZER EPİLASYONDA SEANS ARALIKLARI NASIL OLMALIDIR?

Lazer epilasyon seans aralıkları tedavi başladığında vücuda göre 4 ile 6 hafta arası sürmektedir. Yüz bölgesi ise 3-5 hafta arasıdır. Kişinin kıl yapısı ve ten rengine göre değişir.

LAZER EPİLASYONDA NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKLİDİR?

Lazer epilasyonda birden fazla seans olması oldukça normaldir. Kaç seansta biteceği kişiden kişiye göre değişir. Kıl yoğunluğu ve kıl kalınlığı her kişide farklıdır.

LAZER EPİLASYONDA SEANSLAR NE KADAR SÜRER?

Vücudun yapısı ve yapılan işleminin hacmine göre değişir. Bayanlarda 40-60 dk , erkeklerde 60-90 dk arası değişir.

LAZER EPİLASYONDA TEN RENGİ ÖNEMLİ MİDİR?

Ten rengi lazer epilasyon işleminde oldukça önemlidir. Kişi ne kadar açık ten renginde ise o kadar etkili sonuç alınır.

LAZER EPİLASYON İŞLEMİ YAPILIRKEN CANIM ÇOK YANAR MI?

Yapılan işlemde kişinin ağrı eşiği ile alakalı değişir. Hissedilen acı sinek ısırığı gibidir. Seans aralıkları ve kıl yoğunluğu azaldıkça acı da azalır.

LAZER EPİLASYON SONRASI YANIK VE LEKE OLUŞUR MU?

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık olur bu gayet normaldir ve geçicidir. Fakat kişinin ten rengine göre ayarlanmazsa ve cildin ihtiyacına göre uygulanmazsa beklenmeyen etkiler olabilir. Kızarıklık , yaralar olabilir. Doğru ve uzman kişilerce kullanıldığında hiç bir cihaz yakmaz .

TÜYLER KAÇ SEANSTA BİTER?

Kişinin tüy yapısına göre değişir. Buz epilasyon yöntemlerinde ortalama 4-6 seans’ta sonuç elde edilir. Polikistik hormonel durumlar varsa seans işlemi uzar, tedavi olunması gerekir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NE YAPILMASI GEREKİR?

Lazer epilasyon öncesinde cilde kimyasal peeling ve cildi soyacak krem uygulaması yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Roakkutan kullanan kişilerde en az 6 ay öncesinde bırakmış olması gerekmektedir. Eğer herhangi bir antibiyotik kullanımında işlemi yapacak uzmana haber verilmesi gerekir aksi halde tahriş ve yanıklara sebep olabilir. Herhangi bir cımbız , ağda , epilatör kullanılmaması gerekir. Son olarak solaryum ve güneşlenme gibi durumlardan önce ve sonrasında 10 gün geçmesi gerekmekte. Aksi durumlarda işlemi yapan uzmana haber verilmeli.

LAZER EPİLASYON SEANSINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Lazer epilasyon sonrası özellikle ; hamam , sauna , solaryum , güneşlenme olmamalıdır. İşlem sonrası en az 2 saat sıcak su temas etmemelidir. Tatil planları varsa 50 faktörlü güneş kremi saat başı tekrarlanması gerekir. Seanslara devam ederken kıl köküne müdahale edilmemelidir. 2 saat boyunca kaşımamanız gerekir.

LAZER EPİLASYON SONUÇLARI KALICI MIDIR?

Lazer epilasyon işleminin etkisi , kullanılan cihazlar ve uygulamayı yapan uzman estetisyene göre değişir . Sonuçlar hiç bir zaman %100 olmaz . %80-%90 başarı oranı arasında değişir. Yılda 1-2 kez rütuj şeklinde tekrarlanması gerekebilir.

Lazer Epilasyon Fiyatları 2021

Lazer Epilasyon fiyatları, kişinin fiziksel yapısına, seans aralığına göre değişkenlik göstermektedir. Erkek lazer epilasyon ve kadınlar için fiyat farklılıkları oluşabilmektedir. Lazer epilasyon fiyatlarıyla ilgili olarak detaylı bilgi için bizimle canlı destek veya telefon yoluyla iletişime geçebilir ya da Dreambeauty iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.